W odniesieniu do publikacji wcześniejszych artykułów z branży poligraficznej mam przyjemność zaprezentować Wam trzecią i ostatnią, zarazem bardzo istotną technikę druku permanentnie wykorzystywaną w świecie poligrafii. Ostatnimi czasy mieliście okazję zapoznać się z zaletami oraz możliwościami wykorzystania m.in. druku cyfrowego oraz solwentowego. Dziś w artykule królować będzie technologia druku offsetowego, która jak się za chwilę przekonacie jest bardzo popularną i często stosowaną technologią w branży.

Dobór a wybór, czyli jak wybrać technikę druku dopasowaną do naszych potrzeb?

Zastanawiając się nad doborem techniki druku do realizacji warto wziąć pod uwagę kilka czynników m.in. takich jak:

– ilość nakładu

– czas realizacji

– jakość druku

W zależności od tego, jak dużo materiału mamy do wydruku i kiedy chcielibyśmy, aby nasze zlecenie zostało wykonane, jak również biorąc pod uwagę wymagania dotyczące operowania wyglądem wydruku, można wybierać spośród różnych technologii druku. Jeśli chcesz wiedzieć czym wyróżnia się druk offsetowy i w jakiej sytuacji warto się skorzystać z usług profesjonalnej drukarni to zapraszam do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Czym jest druk offsetowy?

Technologia druku offsetowego polega na przenoszeniu obrazu na podłoże za pośrednictwem wcześniej przygotowanej matrycy, poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu do druku cyfrowego, gdzie obraz jest drukowany bezpośrednio z pliku elektronicznego. Offset jest drukiem płaskim, przenoszonym z płaskiej formy drukowej np. na arkusz papieru (elementy drukujące i niedrukujące znajdują się na tej samej wysokości).

Kiedy wybrać druk offsetowy?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że druk offsetowy jest korzystny właściwie wyłącznie w przypadku prac wysokonakładowych, czyli kiedy materiał będzie powielany w setkach bądź tysiącach egzemplarzy, jak również kiedy nie specjalnie spieszy nam się z szybką realizacją wydruku, a bardziej zależy nam na korzyściach, jakie możemy przez to osiągnąć. Ta technologia druku oferuje większe możliwości manewrowania kolorami (bez problemu można zdecydować się na kolory dodatkowe, na przykład z palety Pantone, złota czy srebra) i bogatsze uszlachetnienie wydruku, ale opłaca się jedynie przy naprawdę dużych nakładach. Przygotowanie do druku offsetowego wymaga też więcej czasu oraz środków finansowych, aby rozpocząć produkcję. Drukarnia offsetowa okazuje się idealnym wyborem, jeżeli chcemy wydrukować np. znaczną liczbę plakatów w formie większej niż A3, ale jednak nie będzie to wydruk wielkoformatowy.

Podsumowując, druk offsetowy zapewnia lepszą jakość wydruku, ale rekomendowany jest przy wysokich nakładach, gdyż wraz ze wzrostem liczby egzemplarzy maleje cena pojedynczego wydruku.